r e k l a m a
Motoryzacja

Światła przeciwmgielne - kiedy używać?

2009-03-02
Światła przeciwmgielne - kiedy używać?
Prawo zezwala na używanie świateł przeciwmgielnych tylko w przypadku zaistnienia takiego zjawiska atmosferycznego, jakim jest mgła. Używanie tych świateł w innych warunkach jest karane. Najistotniejsze jest jednak to, że nieuzasadnione włączanie tych świateł stanowi realne zagrożenie dla kierowców jadących z naprzeciwka.

- Przednich świateł możemy używać wyłącznie wtedy, gdy zezwalają na to odpowiednie znaki drogowe lub gdy jest mgła. Tylnie natomiast, gdy widoczność będzie ograniczona na odległość mniejszą niż 50 metrów. Gdy jest większa należy natychmiast wyłączyć światła przeciwmgielne. Każdy z prawem jazdy powinien mieć wyczucie odległość - informuje Marek Rupenal z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Kodeks drogowy przewiduję karę za to wykroczenie. Jest nią mandat w wysokości 100 złotych oraz dwa punkty karne.

Nieświadomi kierowcy często mylą światła przeciwmgielne z tradycyjnym oświetleniem. W ten sposób mają niemal cały rok włączone halogeny. To one właśnie stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu. Wytwarzają białą ścianę światła, która oślepia innych kierowców.
 
Katarzyna Matczuk

Oceń artykuł:
Oceniono 2.84/5 (144 głosowania)
Zostaw komentarz:
autor:
komentarz:
dziś jest (antyspam):
 
Komentarze:
mac
2010-02-20
właśnie za światła przeciwmgłowe zapłaciłem mandat w niemczech - w nocy była opadająca szadź i marznąca mżawka - dodatkowo w niemczech na stacjach benzynowych nie ma wody do mycia szyb więc światła mijania są ledwo widoczne ze względu na brud - chory policjant made in germany ; a w ogóle stwierdził że 50 km nie ma mgły a w radio traffic stale ostrzegali
john
2010-01-10
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: 1. kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: 1. włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, 2. poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania; 2. kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany: 1. włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony, 2. korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu. 2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. 3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
piter
2009-12-26
nasza policja widzi kierowce bez pasów z 600 m lecz gdy jedzie osiłek na przeciwmgłowych to on tego nie widzi
mirek
2009-11-13
Też mi się zdaje, że Pan policjant mocno rozminął się z prawdą
ja
2009-09-06
Oj Pani Katarzyno. Proszę samemu przeczytać kodeks, wyciągnąć wnioski i dopiero pisać artykuły a nie rozpowszechniać stare bujdy
krzyś
2009-04-20
Prawo zezwala na używanie świateł przeciwmgielnych zarówno w dzień jak i w nocy pod warunkiem występowania OGRANICZONEJ PRZEJRZYSTOŚCI POWIETRZA a nie jak podano tylko podczas mgły. Ulewny deszcz, zadymienie czy śnieżyca powoduje ograniczenie przejrzystości powietrza i zezwala na używanie przednich świateł przeciwmgielnych. Ponadto świateł tych można używać niezależnie od pogody w nocy podczas jazdy po drogach krętych oznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi. Czyżby w Szczecinie obowiązywał inny Kodeks Drogowy ??????????


Reklama