r e k l a m a

Jamajka

  dziś jutro pojutrze
temperatura
opady śniegu mm mm mm
ciśnienie hPa hPa hPa
wiatr km/h km/h km/h
deszcz mm mm mm
kamera online kamera Jamajka
obraz z godziny 12:04:20

Jamajka to państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. W skład państwa wchodzi wyspa Jamajka, trzecia pod względem wielkości wyspa w archipelagu Wielkie Antyle i niewielkie wyspy Pedro Cays i Morant Cays. Powierzchnia kraju wynosi 11,0 tys. km kwadratowych. Stolicą Jamajki jest Kingston.

Klimat:
Jamajka ma klimat równikowy wilgotny o wyrównanej temperaturze w ciągu roku i sezonowych deszczach. Najwięcej opadów otrzymują stoki Gór Błękitnych. Gęstą sieć rzeczną tworzą krótkie i bystre rzeki. Tereny o dużych opadach porasta las równikowy wiecznie zielony, a o mniejszych opadach roślinność sawannowa. W dolinach rzecznych rosną lasy galeriowe, a na wybrzeżu namorzynowe. Faunę reprezentują krokodyle, węże, jaszczurki i liczne gatunki ptaków.

Trochę historii:
Wyspy odkryte zostały w roku 1494 przez Krzysztofa Kolumba i do 1655r. były kolonią hiszpańską. Po 1655r. wyspy zajęli Brytyjczycy, a w 1866 r. Jamajka stała się formalnie kolonią brytyjską. Niepodległość uzyskała w 1962 roku.  Pierwotna ludność Jamajki Indianie Arawakowie zostali wyniszczeni przez kolonizatorów. Obecnych mieszkańców kraju w większości stanowią potomkowie niewolników z Afryki.

Rozrywka:
Jamajka jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Posiada piaszczyste plaże, ciemnoniebieskie laguny, wody mineralne, ciekawe formy krasowe (liczne jaskinie, nagie skały na powierzchni tzw. kras kopiasty) i interesujący folklor.

Szlaki: -
Nurkowanie: tak
Plaża strzeżona: tak
Surfing: tak