r e k l a m a

Korfu

  dziś jutro pojutrze
temperatura
opady śniegu mm mm mm
ciśnienie hPa hPa hPa
wiatr km/h km/h km/h
deszcz mm mm mm
kamera online kamera Korfu
obraz z godziny 19:01:32

Korfu jest jedną z wysp Jońskich leżącą na północno-zachodnim krańcu Grecji. Największym miastem na wyspie jest Kerkira (Korfu), która jednocześnie jest stolicą wyspy. Niegdyś wyspa nazywana "królową wysp jońskich" była ulubionym celem podróży europejskich królów. Wypoczywali tu Napoleon, cesarzowa Sisi i cesarz Wilhelm II. Korfu mieni się feerią barw: głęboka zieleń cyprysów występuje na zmianę ze złotymi zbożami i jaskrawymi plantacjami pomarańczy i cytryn. Nie wolno oczywiście zapominać o krystalicznie czystym Morzu Jońskim o wszystkich odcieniach zieleni i błękitu. Mało uczęszczane szlaki biegnące wśród gajów oliwnych doskonale nadają się na piesze wędrówki.

Korfu
dzięki lasom i gajom oliwnym uważana jest za "zielone serce" Grecji. Niesamowite wrażenie sprawiają ciągnące się kilometrami plantacje oliwne, a sama tradycja uprawy oliwek sięga jeszcze czasów najazdów tureckich i późniejszego panowania Wenecji. Mieszkańcy wyspy do tej pory korzystają ze starych przepisów na “domowe kosmetyki” wytwarzane z oliwy – na niektórych bazarach można zakupić specjalne szampony i olejki z oliwy. Turyści, którzy choć raz odwiedzili Korfu wiedzą, że jest to wyspa ludzi gościnnych, szczerych i chętnych do pomocy.

To co najważniejsze na Korfu to jej niezwykły klimat – krajobraz osamotnionych kościołów i klasztorów z bizantyjskimi freskami w otoczeniu kwitnących orchidei oraz wąskie, urokliwe uliczki i mnóstwo zabytków – wszystko to tworzy niezapomniany i wyjątkowy widok.

‘Wyspa to skarbnica przechowująca zabytki różnych kultur i tradycji. Od momentu zaistnienia na tych terenach pierwszej osady, tj od roku 734, kiedy to powstała kolonia zwana Kerkyrą, wyspę odwiedziło mnóstwo różnych narodowości od Słowian po Francuzów, Włochów, Anglików i Niemców. Większość najciekawszych zabytków zgromadzona została w miejskich muzeach. W mieście Korkira warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym można obejrzeć kolekcję starożytnych monet i najważniejsze i najstarsze znaleziska z całej wyspy oraz Muzeum Banknotów z wystawą waluty papierowej Grecji i Korfu od czasów najdawniejszych do teraźniejszości.

Niezwykłymi miejscami są także zabytkowy Cmentarz Brytyjski z zielonymi alejkami i pomnikami o ciekawych, artystycznych kształtach oraz Muzeum Muszli, w którym kolekcjonerzy mają możliwość zakupu wybranych muszli. Na wyspie pełno jest pozostałości po panowaniu brytyjskim – znajdziemy tu między innymi neoklasycystyczną Rezydencję Wielkich Komisarzy Lordowskich wybudowaną w latach 1816-1823, a w niej z pewnością warte uwagi – Muzeum Azjatyckie.

Plaże:
Tym jednak, co najbardziej cenią turyści nie są zabytki, ale cudne, długie i rozłożyste plaże i błękitne, zapraszające do kąpieli morze. Do najpopularniejszych plaż należą na północy wyspy - plaże Almiros, Roda i Sidari, na północno-zachodnim wybrzeżu - plaża Agios Georgios (na południe od Afionas), a na wybrzeżu zachodnim najpiękniejsze zdają się być plaże Pelekas, Myrtiotissa i Agios Ghordis, natomiast w południowej części wschodniego wybrzeża zaprasza Państwa plaża Kawos, w części północnej plaże Barbati i Nissaki.

Sporty:
Korfu to raj dla miłośników wypoczynku aktywnego, jest tu bowiem wszystko, co potrzebne do uprawiania każdego rodzaju sportu na lądzie i na morzu – korty do gry w tenisa (np. w. Acharavi Beach, Daphnila Bay, Corcyra Beach), boisko do gry w squasha w Corcyra Beach, stadnina koni Trailriders w Ano Koriakiana oraz dla miłośników sportów elitarnych – boisko do gry w golfa (kluby "Korfu Golf i Country Club" w dolinie Rapo).

Z pewnością zadowoleni będą przebywający na Korfu pasjonaci sportów wodnych, żeglarstwa i nurkowania – na wybrzeżach Korfu panują świetne warunki do uprawiania windsurfingu, jazdy na nartach wodnych i paralotniarstwa. Wypożyczalnie, oprócz sprzętu niezbędnego do uprawiania wymienionych sportów, udostępniają również skutery i rowery wodne.

Najlepsze miejsca dla sportówców to Grecotel Daphnila Bay, Corcyra Beach, Grecotel Corfu Imperial, Ermones Beach, Kontokali Bay.

Regiony turystyczne na Korfu

Gouvia
Zatoka Gouvia rozciąga się ok. 7 km na północ od miasta Korfu na wschodnim wybrzeżu wyspy. Na zadbanej piaszczysto-żwirowej plaży można wypożyczyć leżaki i parasole oraz skorzystać z oferty sportów wodnych: narty wodne, windsurfing, parasailing, rowery wodne.

Jest tu również centrum nurkowe - Dive Med Center. Mała, tętniąca życiem miejscowość Gouvia zapewni rozrywkę zarówno dniem jak i wieczorem w licznych sklepach, tawernach, restauracjach, barach i dyskotekach zlokalizowanych na głównej ulicy.

Paleokastritsa

Pięknie położona miejscowość z ładnymi plażami żwirowymi, przejrzystą wodą i licznymi uroczymi zatokami, nad którymi wznoszą się urwiste skały. Znawcy uważają tutejszy krajobraz za najładniejszy w Grecji. Miejscowość jest lubiana w takim samym stopniu przez amatorów nurkowania, pływania i wędrowania.

Szlaki: piesze, rowerowe
Nurkowanie: tak
Plaża strzeżona: tak
Surfing: tak