r e k l a m a
Dom i ogród

Wiśnia japońska

2012-05-04
Wiśnia japońska
Wiśnia piłkowana inaczej nazywana wiśnią japońską to drzewo, które uatrakcyjni każdy ogród. Piękne jasnoróżowe kwiatki zachwycają swoją barwą i kształtem. Wiśnia jest dokonałym drzewem, które można wykorzystać do uatrakcyjnienia tła ogrodu lub kamiennej alejki. Wiśnia japońska w wielu krajach świata uprawiana jest jako roślina ozdobna. Kwitnie od kwietnia do maja.
 
Wiśnia japońska osiąga wysokość do 10 m i szerokość korony do 8 m (są też odmiany dużo mniejsze). Na głównym pniu wytwarza kilka równorzędnych gałęzi wznoszących się do góry, które tworzą parasolowatą koronę. Kwiaty są całym urokiem drzewa. Wydzielają słabą, delikatną woń. Są pełne, różowe, białoróżowe lub białe (zależnie od odmiany) zebrane są w kwiatostan, po kilka lub kilkanaście kwiatów. Ich średnica wynosi maksymalnie 5 cm. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, których wygląd również zależy od odmiany - istnieją odmiany o liściach zielonych, lub brązowoczerwonych. Jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto.
 
Drzewo potrzebuje stanowiska słonecznego. Nie jest całkiem wytrzymałe na mróz, dlatego nie należy go sadzić w rejonach Polski o silnych mrozach. Wiśnia jest wrażliwa na zasolenie gleby, zaliczana jest do grupy roślin wymagających gleb żyznych, ciepłych i przepuszczalnych. Nie lubi cięcia, jeżeli przycinanie będzie konieczne, należy rany po cięciu opryskać preparatem grzybobójczym, lub zasmarować maścią sadowniczą. Drzewka najlepiej rosną w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów.
 
Odmiany:
 
Amanogawa – odmiana o smukłej koronie. Osiąga wysokość 4-7m, przy średnicy korony do 2 m. Młode liście są brązowo-czerwone, potem zmieniają kolor na zielony. Jasnoróżowe kwiaty, średnicy ok. 4 cm, pełne, zakwitają w maju.
Fudan-zakura – odmiana niska, z rozłożystą koroną. Kwiaty różowe. Kwitnie stopniowo, od wiosny do jesieni.
 
Kanzan – odmiana o karminowych, pełnych kwiatach o średnicy do 6 cm, zwisających na długich szypułkach.. Kwitnie wiosną, jednorazowo, bardzo obficie. Drzewo o koronie odwrotnie stożkowatej, wyrasta do 10 m, korona ma średnicę 5 – 8 m.
 
Kiku-shidare-sakura – odmiana o zwisających gałęziach. Osiąga wysokość 5 m i średnicę korony 4 m. Kwiaty intensywnie różowe. Najlepiej sadzić ją pojedynczo, na otwartej przestrzeni, by wyeksponować oryginalny pokrój drzewa. Polecana do ogrodów przydomowych.
 
Pink Perfection – mieszaniec dwu odmian japońskich. Osiąga wysokość 12 m, ma półpełne, lekko purpurowe kwiaty, a młode liście są jasnobrązowe.
 
Royal Burgundy – mutacja odmiany `Kinzan. Ma liście zachowujące przez całą wiosnę i lato bordowy kolor.
 
Kraj24.pl


Oceń artykuł:
Oceniono 2.52/5 (159 głosowania)
Zostaw komentarz:
autor:
komentarz:
dziś jest (antyspam):
 


Reklama   
Dom i ogród