r e k l a m a
Dom i ogród

Sadzimy jesienią

2010-08-03
Sadzimy jesienią
Zastanawiasz się jakie rośliny kwitnące mogą zdobić ogrodowe rabaty, a także balkony i tarasy, w okresie późnej jesieni, kiedy to wygląd większości roślin nieubłaganie przypomina nam o tym, że ich czas dobiega już końca? Otóż tym sposobem na ożywienie kwiatowych kompozycji mogą być kwitnące właśnie jesienią astry.

Większość astrów to byliny, choć bywają wśród nich wyjątki, takie jak np. Aster chiński (Callistephus chinensis) będący rośliną jednoroczną dostępną w wielu odmianach o szerokiej gamie barw i kształtów kwiatów, nadających się na rabaty oraz na kwiat cięty.

U astrów bylinowych, czyli wieloletnich, łodygi mogą częściowo drewnieć u nasady. Liście tych roślin są lancetowate, ułożone na łodydze skrętolegle. Część podziemną stanowi karpa korzeniowa i liczne pędy podziemne (tzw. rozłogi), dzięki którym roślina się rozrasta. Najciekawsze dla nas są jednak kwiaty tych roślin, które występują w rozmaitych barwach i kształtach.
 
Ze względu na porę kwitnienia astry dzieli się na astry wiosenne, (np. aster alpejski), astry letnie (np. aster gawędka) oraz astry jesienne. Te ostatnie stanowią najliczniejszą grupę astrów i zarazem najbardziej cenną, gdyż kwitną w okresie, kiedy nie możemy już podziwiać zbyt wielu kwitnących roślin. Piękne kwiaty astrów jesiennych mogą zdobić ogrodowe rabaty aż do listopada.

Wśród astrów jesiennych można znaleźć zarówno gatunki drobnokwiatowe jak i wielkokwiatowe. Oczywiście te drugie, ze względu na walory dekoracyjne kwiatów, cieszą się znacznie większym zainteresowaniem. Koszyczki kwiatowe astrów wielkokwiatowych mogą osiągać średnicę do 5 cm. Wysokość roślin waha się w zależności od gatunku i odmiany od 20 do 180 cm. Znajdziemy tu zatem rośliny zarówno na niskie jak i dość wysokie rabaty, które rozkwitają w całej gamie nastrojowych odcieni fioletu, różu i czerwieni.

Najpopularniejszym astrem jesiennym drobnokwiatowym jest aster wrzosolistny (Aster ericoides), wytwarzający koszyczki kwiatowe o średnicy zaledwie 1 cm i barwie od białej do jasnofioletowej. Łodygi tego gatunku mogą osiągać długość od 50 do 100 cm. O atrakcyjności tej rośliny decydują drobne listki, które licznie pokrywają łodygi, tworząc efektowne zielone "poduchy".
 
Astry sadzimy w miejscach nasłonecznionych i przewiewnych, na glebach żyznych, przepuszczalnych, o odczynie pH 5,5 do 6,5. Szczególnie żyznych gleb wymagają astry nowoangielskie, nowobelgijskie i krzaczaste. Na słabszych glebach lepiej radzi sobie aster wrzosolistny.

Odległość pomiędzy roślinami, jaką powinno się zachować sadząc nowo kupione okazy, jest uzależniona od osiąganych przez nie rozmiarów. Astry wysokie sadzi się w rozstawie 80x80 cm, astry średniowysokie - w rozstawie 50x50 cm, a astry niskie w rozstawie 20x20 cm. Zachowanie tych odległości jest dość ważne, gdyż astry posadzone zbyt gęsto mogą być porażane przez mączniaka prawdziwego. Niestety ta choroba atakuje astry dość często. Jeżeli astry masz już posadzone, to koniecznie je przerzedzaj, usuwając część pędów w celu zachowania przepływu powietrza pomiędzy roślinami.


Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Oceń artykuł:
Oceniono 2.73/5 (116 głosowania)
Zostaw komentarz:
autor:
komentarz:
dziś jest (antyspam):
 


Reklama   
Dom i ogród