Polska

Gdzie pojechać w polskie góry?

Polska może nie jest tak górzysta jak jej sąsiedzi na wschodzie, ale wciąż ma kilka interesujących pasm górskich. Dwa z nich – Sudety i Karkonosze – znajdują się w południowo-środkowej Polsce, natomiast Tatry leżą dalej na wschód, w kierunku Słowacji. Do innych gór należą:

Góry

Beskid Wyspowy

Beskid Niski

Beskid Śląski (Silesian Beskidz)

Beskid Żywiecki.

Karkonosze

  • Najwyższy szczyt Polski, Rysy, znajduje się w Karkonoszach.
  • Drugi co do wysokości szczyt Polski, Śnieżka, również znajduje się w Karkonoszach.
  • Trzecią co do wysokości górą w Polsce jest Łomnica (lub Dolina Lądecka). Wznosi się na wysokość 2.020 metrów i można ją znaleźć w okolicach Jeleniej Góry.
  • Czwartym co do wysokości szczytem w Polsce jest Ślęża (co oznacza „Smukły”). Góra ta osiąga 2 017 metrów wysokości i leży pomiędzy Karpaczem a Szklarską Porębą.

Sudety

Sudety to pasmo górskie w południowej Polsce, którego najwyższym szczytem są Rysy (2 499 m/8 192 ft). Pasmo znajduje się na granicy polsko-czeskiej i obejmuje części polskich regionów Dolnego Śląska i Lubuskiego.

Termin „Sudety” był używany przez nazistowskie Niemcy dla niemieckojęzycznych terytoriów pod okupacją, które miały zostać przyłączone do Niemiec po II wojnie światowej (1939-1945).Stało się to znane jako linia Odra-Nysa.

Dodaj komentarz